Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/sahhaf/public_html/system/library/so_social/src/service/Google_Utils.php on line 58
Senaryo- Tiyatro

Senaryo- Tiyatro

zgara Görünümü:

4. Henry 1 - Kırmızı Kedi Yayınevi

(0)
15,00 TRY

1597’de Londra’da yazıldığı tahmin edilen IV. Henry, Kral IV. Henry’nin, oğlu Prens Hal’in yardımıyla Shrewsbury Muharebesi’nde du¨şmanlarını nasıl dize getirdiğini anlatır. Oyunun bu ilk bölu¨mu¨nde, saraydan uzakta sorumsuz bir hayat su¨ren Prens Hal, tahtı sarsılan babasını korumak için öne atılır ve hem aklını hem kılıcını kullanarak kendini is..

Aias Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
11,00 TRY

Sophokles (MÖ 495-406): Yunan tragedyasının en önemli yazarları arasında adı ilkönce hatırlanan Sophokles, konuları işleyişi ve oyundaki karakterleri canlandırmakta ustalığıyla ayrı bir yere sahiptir. Tiyatro tekniğini geliştirmiş, diyaloglara, dekor ve kostüme önem vermiştir. Tragedyalarında dönemin yazarlarında rastlanmayan derli toplu bir içyapı..

Amphitryon Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
11,11 TRY

Heinrich von Kleist (1777-1811): XIX. yüzyıl Alman edebiyatının en önemli yazarlarındandır. Tiyatro oyunları, şiirler ve öyküler yazdı. Kant’ı okuduktan sonra bilginin değerinden kuşkuya düştü, akla değil duyguya güvenmeyi tercih etti. Akıl ile duygu arasında süren zıtlık eserlerinin özünü oluşturdu. Öykülerinde insanların ve doğanın zorbalığı karş..

Andromakhe (Ciltli) Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
40,00 TRY

Euripides (MÖ y.484-406): Atina’nın yetiştirdiği üç büyük tragedya şairi arasında en fazla eseri günümüze ulaşan sanatçı olarak özel bir yeri vardır. Bu özelliği şenliklerde Aiskhylos ve Sophokles kadar birincilik ödülü kazanmamış olsa da halk arasında daha çok beğenilen bir şair olmasına bağlanır. Euripides’in oyun kahramanları insana özgü zayıflı..

Andromakhe Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
12,00 TRY

Euripides (MÖ y.484-406): Atina’nın yetiştirdiği üç büyük tragedya şairi arasında en fazla eseri günümüze ulaşan sanatçı olarak özel bir yeri vardır. Bu özelliği şenliklerde Aiskhylos ve Sophokles kadar birincilik ödülü kazanmamış olsa da halk arasında daha çok beğenilen bir şair olmasına bağlanır. Euripides’in oyun kahramanları insana özgü zayıflı..

Ayı Dokuz Kısa Oyun Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
16,00 TRY

Anton Çehov (1860-1904): Oyun ve hikâyeleriyle hayatın yalınlığı ve karmaşası içindeki insanlık durumlarını büyük bir duyarlılıkla işleyerek dünya edebiyatına damgasını vuran en önemli Rus yazarlarından biridir. Bu kitapta yer alan dokuz kısa oyununun altısı komedi, üçü dramdır. Başta Ayı olmak üzere komedileri tüm dünyada defalarca sahnelenmiş, bü..

Bahoz Fırtına - Yeni İnsan Yayınları

(0)
19,00 TRY

“’Bahoz/Fırtına türkiye’de devrimci karakterleri anlatan ilk filmdir”. Zahid Atam “Benim bu filmde 1991-92 yıllarını anlatmak isteyişimin nedeni şudur: Bu yıllar Kürtler için bir dönüm noktasıydı. Sadece ulusal açıdan Kürt bilincinin şekillendiği bir dönem değildi; aynı zamanda, dünyaya bakış açısında da bir bilinçlenmenin başladığı, bu bilinçlenm..

Bakkhalar Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
10,00 TRY

Euripides (İÖ y.484-406): Atina'nın yetiştirdiği üç büyük tragedya şairi arasında en fazla eseri günümüze ulaşan sanatçı olarak özel bir yeri vardır.Bu durum şenliklerle Aiskhylos ve Sophokles kadar birincilik ödülü kazanmamış olsa da halk arasında daha çok beğenilen bir şair olmasına bağlanır. Euripides'in oyun kahramanları insana özgü zayıflık ve..

Başlangıcından Bu Yana İnsanlık - Berfin Yayınları

(0)
16,00 TRY

Yönetenler, egemen güçler ve servet sahipleri, kendi sömürülerini tanrılaştırarak göğe çıkardılar. Musevilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet bu sürecin üzerine oturdu ve meta ekonomisinin gelişip, dallanıp budaklanması tek tanrılı dinleri ortaya çıkardı. Tarih boyunca dinlerle kurulan çıkar ilişkileri ve sömürü düzenine karşı, Turan Dursun gibi sözünü ..

Bir Yaz Gecesi Rüyası Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
12,00 TRY

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle dört yüz yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı komedyasında bir aşk öyküsünü o dönemde pek revaçta olan cin ve peri masallarını kullanarak anlatır. Ancak Shakespeare Bir Yaz Gecesi Rüya..

Büyük Oyunlar Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
26,00 TRY

Anton Pavloviç Çehov (1860-1904):Hayatın yalınlığı ve karmaşası içindeki insanlık durumlarını büyük bir duyarlılıkla işlediği oyun ve öyküleriyle dünya edebiyatına damgasını vuran en önemli 19. yüzyıl yazarlarından biridir. Bu kitapta, İvanon ve Martı'dan Vişne Bağçesi'ne, Çehov'un altı büyük oyunu yazılış sırasıyla yer almakla ve bu büyük ustanın ..

Caligula - Berfin Yayınları

(0)
12,00 TRY

7 Kasım 1912'te Mondovi (Cezayir)'de doğdu. Albert Camus'nün babası savaş sırasında ölen bir Arap. Küçük bir zanaatçı. Çoğunlukla Kuzey Afrikalı Fransızlar gibi annesi İspanyol bir aileden gelme. Çocukluğu ve Cezayir'deki gençlik yılları, yoksulluklar, güçlükler, sıkıntılar, sayrılıklar içinde geçti. İlk ve orta öğrenimlerini Alger'de yaptıktan son..

Cardenio Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
12,00 TRY

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Cardenio’yu Cervantes’in Don Quijote adlı eserindeki Cardenio’nun öyküsünden esinlenerek yazmıştır. İktidar, zorbalık, aşk, iffet ve ölüm öğeleriyle şekillenen t..

Çifte İhanet Ya Da Dertli Aşıklar Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
12,00 TRY

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar. Shakespeare’e ait olduğu yakın zamanda kabul edilen Çifte İhanet ya da Dertli Âşıklar, ilk kez 1727’de Lewis Theobald tarafından sahnelenmiş, 1728’de de yayımlanmıştır. O..

Cimri Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
11,00 TRY

Moliere (Jean-Baptiste Poquelin) (1622-1673); Eserlerindeki tiplemelerle dünya edebiyatında, Shakespeare’den sonra insan gerçekliğine belki de en derinlemesine nüfuz eden oyun yazarlarından biridir. Kadınlar Mektebi’nden Kibarlık Budalası’na, Cimri’den Hastalık Hastası’na bu oyunlar, sadece dönemin tutucu otoritelerini rahatsız etmekle kalmamış, ta..

Cyrano de Bergerac - Remzi Kitabevi

(0)
26,00 TRY

Don Kişot ve Hamlet kadar ünlü olan efsane bir kahraman… Cyrano de Bergerac 1897’de Fransız oyun yazarı Edmond Rostand tarafından kaleme alındı ve kısa sürede yazarının en ünlü eseri oldu. Gerçek bir kişilikten yola çıkılarak yaratılan ve ilk kez 28 Aralık 1897’de Paris’te sahnelenen oyun, yazarının ilgi çekici üslubu ve kendine özgü şiirsel diliyl..

Eşek Arıları Kadınlar Savaşı ve Diğer Oyunlar Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
20,00 TRY

Aristophanes (M.Ö. 450?-M.Ö. 388?): Yaşamı hakkında hemen hiçbir şey bilinmeyen, yazdığı kırk kadar oyundan günümüze ulaşan on bir tanesiyle kenti Atina’dan yola çıkarak, çağının tanıklığıyla komedya sanatının tüm inceliklerini buluşturabilmiş gerçek bir tiyatro atasıdır. Eşekarıları, Kuşlar ve "Barış Oyunları" olarak da adlandırılan Barış, Kömürcü..

Esirler - Kopernik Kitap

(0)
12,00 TRY

“Esirler” adlı oyununda fantastik bir kurguyla eski Türk-Çin çatışması ve Çin sarayından adam kaçırmak isteyen ve imparatorun kızına âşık olan bir Türk’ün kahramanlık hikâyesini anlatır. Tam bir Turancı kurgudur bu. Ancak kahramanlık, aşk ve ölüm, böyle fantastik bir kurguda ilginç bir gerçeklik kazanır. Hikâye ve romanlarındaki toplumcu gerçekçi k..

Evlenme Kumarbazlar Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
13,00 TRY

Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852): Ukraynada, orta halli toprak sahibi bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğunu etkileyen köy yaşamı ve Kazak gelenekleri eserlerine yansıdı, Ukrayna halk kültürünün öğeleriyle işlenmiş öyküler yazdı. Mizah anlayışı, gerçekçi tutumu ve canlı anlatımıyla Rus edebiyatında önemli bir yeniliğin öncüsü oldu. Dikanka Yakın..

Evvel Zaman - İletişim Yayınları

(0)
29,50 TRY

“Her filmin her aşaması, süreçle aynı anda, farkında olarak ya da olmaksızın yaşadığınız bir içsel yolculuğu da içerir. Fakat işin kendisi o kadar öne çıkar ve her şey filmin çekilmesine o kadar tabi kılınır ki, bir süre sonra o işin ‘yolculuğunu’ gözden kaybeder, aklınızdan çıkarırsınız. Ancak iş bittikten sonra yolculuğun kıymetini fark edersiniz..

Ezilenler - İmge Kitabevi Yayınları

(0)
25,00 TRY

1861 yılının Ocak ayından başlayarak Vremya dergisinde tefrika halinde yayınlandığında, okurların bir sonraki sayıyı büyük heyecanla beklemelerine neden olan Ezilenler, hakkındaki olumlu ve olumsuz düşüncelerle dönemin en çok konuşulan, en çok okunan romanlarından biri olmuştur. Ezilenler, birbirlerinden bağımsızmış gibi görünen fakat roman ilerle..

Fantastik Canavarlar Grindelwald’ın Suçları Orjinal Senaryo - Yapı Kredi Yayınları

(0)
35,00 TRY

Güçlü karanlık büyücü Gellert Grindelwald, Newt Scamander’ın yardımıyla New York’ta yakalanmıştı. Ama Grindelwald dediğini yaparak kaçar ve destekçilerini bir araya getirmek için yola koyulur; bunların pek çoğu Grindelwald’ın gerçek planlarından habersizdir, Grindelwald’ın asıl niyeti büyüdışı varlıklar üzerinde hâkimiyet kurmak için safkan büyücül..

Figaro’nun Düğünü veya Çılgın Gün Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
14,00 TRY

Pierre Augustin Caron De Beaumarchais (1732-1799): Bir Saatçinin Oğlu Olarak Paris’te Dünyaya Geldi. Saatçilik, Öğretmenlik, Tüccarlık, Diplomatlık Yaptı. Soyluluk Unvanını Satın Aldıktan Sonra İspanya’da Yaşadı. Pek Çok Tiyatro Oyunu Yazdı. Eserleri Yakıldı, Yasaklandı Ama Halk, Hatta Eleştirdiği Soylular Tarafından Bile Alkışlandı. Tiyatro Yazarl..

Fırtına Hasan Ali Yücel Klasikleri - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
12,00 TRY

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar. 1611 yılında yazıldığı tahmin edilen ve Shakespeare’in tek başına yazdığı son oyun olduğu düşünülen Fırtına, yazarın son dönemine ait dört romanstan (Pericles, C..

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım - Yapı Kredi Yayınları

(0)
14,00 TRY

Haldun Taner, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ın iki kahramanı Vicdani ile Efruz’un şahsında 20. yüzyıl Türkiye’sinin analizini yapıyor. Karagöz’lerle Hacivat’lara uzak yakın aynalar tutarak ‘gözlerimi kaparım vazifemi yaparım’ anlayışına tatlı-sert dokunuyor. “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ın ana teması da bir yanlış koşullandırma. Oyunun..

Hamlet - Ren Kitap

(0)
15,00 TRY

“Hepsinden önemlisi, kendine karşı dürüst ol. O zaman başkalarına karşı da dürüst olursun.” İngiliz ve dünya edebiyatının en büyük isimlerinden William Shakespeare, Hamlet’te trajik bir intikam hikâyesini konu edinir. Hamlet, babasını öldürüp annesiyle evlenen amcası Caludius’tan intikam almak için planlar yapar. Delilikle gerçeklik, kaotik ili..

Hamlet Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
12,00 TRY

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Hamlet’de aşk, akrabalık ve iktidar ilişkileri ile intikam arzusunu birbirini izleyen cinayetlerin örgüsünde ele alır. Kaynağı eski kuzey masallarına kadar uzana..

Hamlet ve Atinalı Timon - Dorlion Yayınları

(0)
15,00 TRY

William Shakespeare (26 Nisan 1564 – 23 Nisan 1616), İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncudur. İngilizce dilinde yazan en büyük yazar ve dünyanın en seçkin drama yazarı olarak kabul edilmektedir. Sıklıkla İngiltere´nin ulusal şairi ve "Avon´un Ozanı" olarak anılır. Günümüze ulaşan eserleri, bazı ortaklaşa yazılanlarla birlikte 38 oyun, 154 sone, iki ..

Hastalık Hastası Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
12,00 TRY

Moliere [Jean-Baptiste Poquelin] (1622-1673): Clermont Koleji’nde Latin ve Yunan dili ve edebiyatı dersleri aldı. Hukuk öğrenimi gördü, 1641’de kabul edildiği barodan ayrıldı. Zamanını ve dehasını tiyatroya adadı. Ölene dek, yani otuz yıl boyunca tiyatro eserleri yazdı, yönetti ve temsillerde rol aldı. Klasik Fransız komedyasının kurucusu olarak ka..

Hazan Bülbülü (Günümüz Türkçesiyle) - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
12,00 TRY

Hüseyin Rahmi Gürpınar Hazan Bülbülü’ne yazdığı önsözde kendisini romancı olarak üne kavuşturan ilk önemli eseri Mürebbiye’nin sahneye uyarlanışında karşılaştığı sonuçlardan şikâyet eder ve dönemin tiyatro anlayışını eleştirirken, Hazan Bülbülü’nü sahneye konmak yerine roman gibi okunacak bir oyun olarak yazdığını belirtir. İç içe geçmiş ilişkileri..

Judith Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
12,00 TRY

C. Friedrich Hebbel (1813-1863): Alman asıllı şair ve oyun yazarı. Bir duvar ustasının oğlu olarak dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği yoksulluk içinde geçti, eğitimi ekonomik zorluklarla hep kesintiye uğradı. Danimarka Kralı’nın verdiği eğitim bursuyla pek çok Avrupa şehrinde bulundu. Viyana’ya yerleşti ve bir tiyatro oyuncusu ile evlenip hayatın..

Kadın Mebuslar Hasan Ali Yücel Klasikler - İş Bankası Kültür Yayınları

(0)
14,00 TRY

Aristophanes (MÖ 450?-MÖ 388?): Yaşamına Dair Pek Kesin Bilgiler Yoktur. Yazdığı Kırk Kadar Oyundan Sadece On Biri Günümüze Ulaşmıştır. Kıvrak Ve Keskin Diliyle Ünlü Olan Aristophanes, Komedya Sanatının Bütün Inceliklerini Çağının Tanıklığıyla Kaynaştırmış Büyük Bir Tiyatro Ustasıdır. Kadın Mebuslar’da, Aristophanes’in Bir Başka Komedyası Lysistrat..

Gösterilen: 1 ile 60 arası, toplam: 163 (3 Sayfa)